Nie obudzisz się z koszmaru

Patronat Skafandra logoMoje sny wyglądają tak, jakbym był w nich obserwatorem, jakbym oglądał film. Dla mnie są to po prostu fajne historie – powiedział Łukasz Kiełbasa, odpowiadając na pytanie dociekliwej czytelniczki. To właśnie od jego snów wszystko się zaczęło, cały projekt… Zaczął je zapisywać i doszedł do wniosku, że to świetny materiał na książkę. Po blisko sześciomiesięcznej pracy licznych autorów na rynku ukazała się wyjątkowa pozycja – „Horror na Roztoczu. Koszmar spoza granicy snów”, wydana przez Drukarnię Triada z Zamościa. 12 czerwca w Książnicy Zamojskiej, w ramach cyklu Zamojska Biesiada Literacka, odbyła się promocja książki, w której wzięli udział: Łukasz Kiełbasa, jego brat Ernest Kiełbasa, jeden z ilustratorów Kamil Jelinek oraz redaktorka Joanna Majdańska, która poprowadziła spotkanie.

Twórcy książki Horror na Roztoczu. Od lewej Łukasz Kiełbasa, Joanna Majdańska, Ernest Kiełbasa, Kamil Jelinek 12.06.2014

Dlaczego książka jest wyjątkowa? Przede wszystkim ze względu na sposób, w jaki powstała. Łukasz Kiełbasa ogłosił w Internecie, że szuka ludzi do współpracy przy pisaniu książki. Osobom, które się zgłosiły wysyłał dwustronicowe skrypty swoich snów, które oni następnie rozwijali w formie opowiadań. Takich osób było ok. 70, z nich wybrano 10 najlepszych autorów z całej Polski: Piotr Paweł Strugała, Karolina Skrzek, Kalina Śmigielska, Inga Gumieniak, Gracjan Marlikowski, Magdalena Godlewska, Marek Zychla, Renata Kiszczak, Marcin Wnuk i Ernest Kiełbasa. Niektórzy z nich mieli już wcześniej publikacje na swoim koncie, inni są debiutantami, wszyscy jednak prezentują wysoki poziom artystyczny, który był decydujący na etapie selekcji autorów. Opowiadania zostały zilustrowane przez 13 ilustratorów: Sebastian Bezeg, Anna Piątek, Kamil Jelinek, Piotr Fydryszek, Marta Fic, Angelika Niemiec, Piotr Giełzak, Beata Bloch, Karolina Kwiatkowska, Paweł Mróz, Arkadiusz Twardowski, Karolina Kościuk i Tomasz Pietraszek.

Równie oryginalny był sposób wydania książki. Została ona sfinansowana ze środków własnych autorów oraz ze środków uzyskanych z przedsprzedaży, która odbywała się na portalu polakpotrafi.pl. Dzięki temu, że znalazło się dużo osób, które kupiły książkę jeszcze zanim była fizycznie wykonana (sic!), udało się ją wydać.

Co ciekawe, dotując wydanie książki, można było zażyczyć sobie, aby wystąpiła w niej postać o imieniu i nazwisku darczyńcy. Każdy, kto chciał mógł stać się bohaterem książki! Takich autentycznych postaci jest w książce ok. 10.

Przejdźmy do konstrukcji i treści… Książka składa się z 17 opowiadań grozy. Aby zamknąć wszystkie opowiadania w jednej całości jest stworzona historia, która stanowi klamrę i która w kolejnych tomach, jeśli powstaną, będzie się rozwijała i prowadziła fabułę.

Niektóre sny Łukasza Kiełbasy rozgrywały się na Roztoczu, inne w nieokreślonej przestrzeni sennej… Twórcy jednak postanowili świadomie osadzić akcję wszystkich opowiadań właśnie na Roztoczu, chcąc wypromować ten piękny region poprzez literaturę grozy. Na kartach książki odnajdziemy zatem Tomaszów Lub., Szczebrzeszyn, Kraśnik, Horyniec Zdrój, ale również Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów czy Werbkowice. Gratką dla miłośników science fiction będzie opowiadanie „Świadomość”, którego akcja owszem rozgrywa się na Roztoczu, ale w przyszłości. – W książce odsunęliśmy się od brutalności opisu – mówi Łukasz Kiełbasa. Jego brat dodaje: – Postawiliśmy raczej na subtelne budowanie klimatu grozy. Mamy nadzieję, że nam się to udało.Horror to uzewnętrznienie swoich obaw, żeby się ich pozbyć – powiedział z kolei Kamil Jelinek, który, jak przyznał, nad ilustracją do opowiadania „Choroba z bagien” pracował przeszło dwa tygodnie.

Książka „Horror na Roztoczu” będzie do nabycia, podczas kolejnych spotkań autorskich. Można ją także kupić w Internecie, w cenie 31 zł, m.in. na profilu Drukarni Triada na Allegro.pl oraz na stronie Wydaje.pl. Twórcy książki uzależniają pracę nad kolejnym tomem od zainteresowania czytelników wydaną przez nich pozycją. Żartują, że w następnej książce znajdą się tym razem opowiadania na podstawie snów erotycznych. A może wcale nie żartują…

Mateusz Sawczuk
„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2014, nr 8 (59), s. 8


Przeczytaj też:
Patronaty
„Horror na Roztoczu” – teraz również do posłuchania
Incepcja… czyli śnij z rozmachem
Stefan Darda „Starzyzna” – Ta nieznośna groza bytu (Mariusz Kargul)
David Rothkopf „Superklasa. Kto rządzi światem?”
Jacek Dukaj „Inne pieśni” (Czeros)
Jarosław Grzędowicz „Pan lodowego ogrodu” – Hiperadrenalina w lodowym ogrodzie (Czeros)Jacek Hugo-Bader „Biała gorączka” (IP)
Haruki Murakami „Kafka nad morzem” – Więcej niż jedna rzeczywistość (Aleksandra Gontarz)
Anne Rice „Wywiad z wampirem” – Mroczny dar – przekleństwo czy błogosławieństwo? (Lolly)
Książki

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.